Mapa serwisu      

Gazeta.pl - Przyjadą do nas Niemcy z pieniędzmi?

Kilkunastu niemieckich przedsiębiorców przyjechało na Podkarpacie, by rozejrzeć się za terenami i możliwościami inwestycyjnymi. - Szukamy ponad 50 hektarów przy samym lotnisku a Jasionce na 2011 rok - zapowiada prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W Rzeszowie rozpoczęła się w czwartek Konferencja Inwestorów na Europę Wschodnią organizowana przez firmę Metroplan. - To doroczne konferencje, które do tej pory odbywały się w Niemczech. Przez jedenaście lat tylko raz była na Węgrzech. Teraz namówiłam firmę, by wybrała właśnie Podkarpacie w Polsce - mówi nam Susanna Brittani z firmy BNG Bittani Network Group, współorganizatorka konferencji.

Susanna Brittani uczestniczyła w rozmowach na temat sprowadzenia MTU do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Do Rzeszowa przyjechali przedstawiciele dwunastu firm z Niemiec, które szukają terenów do inwestycji w tej części Europy. - Z naszych doświadczeń wynika, że proces decyzyjny u zachodnich inwestorów trwa od półtora do dwóch lat. A na ten czas przygotujemy już ekskluzywną propozycję. Uzbroimy i zabudujemy 51 hektarów tuż przy lotnisku, po południowo-zachodniej stronie pasa startowego. Jesteśmy bodaj jedynym takim miejscem w kraju, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska są tak bogato uzbrojone tereny przemysłowe - mówi Waldemar Pijar, prezes RARR.

- To spotkanie jest po to, by inwestorzy niemieccy poznali możliwości Podkarpacia, zwłaszcza okolic Rzeszowa. Dowodem na to, że można tu spokojnie inwestować jest fakt, że na Podkarpaciu zainwestowało już 160 firm z Niemiec - podkreśla Andrzej Szortyka, członek zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

- Konferencja to pierwszy krok inwestorów, którzy przyjechali tu głównie po to, by zdobyć informacje. Obserwuję ich i widzę ogromne zdziwienie, że ten region tak bardzo się rozwinął pod względem przemysłowym - mówi Susanna Brittani.

Inwestorzy byli szczególnie "atakowani" informacjami o Dolinie Lotniczej i parku naukowo-technologicznym. Ten ostatni ciągle się rozwija się. Tereny już gotowe są już niemal całkowicie obstawione. - 90 procent działek jest już zarezerwowanych. Zostało nam 20 hektarów ziemi i już się zgłaszają chętni - mówi prezes Pijar.

Nowe tereny dla inwestorów w ramach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego mają być gotowe w 2011 roku. Właśnie kończą się prace projektowe. W ramach tej inwestycji zostanie tam doprowadzona 7-kilometrowa magistrala wodno-kanalizacyjna z miasta, powstanie budynek o powierzchni ponad 5 tys. metrów kw., w którym będą się mogły ulokować 42 firmy. Czynsz będzie wynosił w granicach 10-15 zł. za metr kw. Powstaną też dwa obiekty laboratoryjne o powierzchni 950 m. kw. każdy. Być może tutaj ulokują się firmy z Japonii. Przedstawiciele 25 podmiotów z tego kraju już dwa razy odwiedzili Rzeszów i do tej pory są w kontakcie z RARR. Dopytywali nawet, czy jeśli by tu zainwestowali, powstałoby dla dzieci ich pracowników przedszkole z językiem angielskim. - Odpowiedziałem im, że jeśli do nas przyjdą, powstanie przedszkole z językiem japońskim - opowiada nam prezes Pijar.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Copyright © 2010 Brittani Network Group. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Kiwi Media